brak komentarzy

Polska firma Novol – społecznie odpowiedzialny biznes

Ten artykuł został oznaczony:

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to kwestia coraz częściej poruszana nie tylko w formie teoretycznej, ale także praktycznej. Przedsiębiorstwa starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich interesariuszy, oraz jak najlepiej zaprezentować się na konkurencyjnym rynku, kreując odpowiedni wizerunek swojej firmy. Firmy rodzinne także przykładają wiele wagi do odpowiedzialności społecznej oraz rozwiązań mających na celu podnoszenie poziomu kultury organizacyjnej czy też zwiększenie lojalności konsumentów i pracowników. Jedną z takich firm działających na polskim rynku, jest polskie przedsiębiorstwo rodzinne – firma NOVOL.

Historia rozpoczęta w małym warsztacie

Firma rodzinna NOVOL, która powstała w roku 1978, rozpoczęła swoją działalność w małym warsztacie o powierzchni 90 m², w którym przy pomocy ręcznych narzędzi wykonywane były pierwsze produkty. Zasięg działalności firmy nie przekraczał kilkudziesięciu kilometrów, co jednak w zupełności wystarczało na lokalnym rynku. Szybki postęp technologiczny pozwolił na zainwestowanie w produkcję opartą o wysokiej jakości technologię oraz surowce, co z kolei umożliwiło sporo powiększenie mocy produkcyjnych oraz obecną ofertę sprzedażową. Pojawiła się także większa liczba partnerów biznesowych, z których część jest nimi aż do dnia dzisiejszego. Obecnie firma NOVOL oferuje konsumentom ogromny wybór specjalistycznych materiałów naprawczych i montażowych przeznaczonych do pracy w różnych branżach: produkty do renowacji powłok lakierniczych, materiały do montażu oraz pielęgnacji podłóg drewnianych, systemy samopoziomujących posadzek dla budownictwa sportowego i przemysłowego oraz materiały do prac w branżach szkutniczej i kamieniarskiej. Produkty opatrzone logo NOVOL trafiają do odbiorców z państw Europy Zachodniej, Wschodniej, Australii, Nowej Zelandii, na Bliski Wschód oraz do Afryki. W ciągu ostatnich 30 lat, firma NOVOL przeobraziła się z niewielkiego przedsiębiorstwa rodzinnego w największego w Polsce producenta rozwiązań dla lakiernictwa.

Jakość jest najważniejsza – czyli jak być odpowiedzialnym społecznie

Firma NOVOL zwraca uwagę na rozwiązania, które definiują firmę jako odpowiedzialną społecznie. Odpowiedzialność społeczna biznesu definiowana jest jako odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich własny wpływ, jaki wywierają na lokalne społeczeństwo. Firmy odpowiedzialne społecznie są zobligowane, aby nie tylko zwracać uwagę na wysoki poziom etyki w ich postępowaniu, które powinno zaspokajać i wychodzić naprzeciw potrzebom ich klientów, partnerów oraz społeczeństwu, na które dana firma ma wpływ, ale także powinny oferować najwyższą możliwą jakość produktów, które są ich wizytówką. W firmie rodzinnej NOVOL wysoka jakość produkowanych wyrobów jest zapewniana między innymi dzięki nowoczesnej technologii, kontrolę procesu produkcji oraz wykorzystywanie wysokogatunkowych surowców od sprawdzonych dostawców. Ich nieustanne poszukiwania innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych i recepturowych, które trwają w trosce o klienta i społeczeństwo, mają na celu oferowanie produktów, o jeszcze wyższym poziomie jakości, który jest priorytetem w tym przedsiębiorstwie rodzinnym, zapewniającym mu stabilną pozycję rynkową.

Troska o życie członków społeczeństwa

Istnieje bardzo wiele zdefiniowanych narzędzi usprawniających CSR w przedsiębiorstwie. Każda firma powinna we własnym zakresie określić, z jakich jest w stanie skorzystać, i które będzie wdrożyć w życie swojego przedsiębiorstwa. Firma NOVOL jako odpowiedzialny społecznie biznes wpiera swoimi działaniami wiele inicjatyw społecznych, a ich własnym wyrazem troski o kwestie społecznej odpowiedzialności jest oddział Manu Serwis. Jest to oddział funkcjonujący w przedsiębiorstwie, który z założenia zapewnia nowe miejsca pracy dla osób upośledzonych umysłowo, które w większości nigdy wcześniej nie miały możliwości podjęcia się pracy lub są w chwili obecnej bezrobotne. Osoby takie, dzięki możliwości podjęcia się pracy w przystosowanym i przyjaźnie do nich nastawionym środowisku, mogą odnaleźć znów sens życia i wznowić możliwość rehabilitacji poprzez swoją aktywność zawodową. To wspaniały przykład na to, że za tak niewiele, można ofiarować komuś tak wiele; co w przypadku osób, które z powodu swojego upośledzenia, może oznaczać nawet nowe życie.

 

Doceniony wkład w społeczeństwo

 

Działania firmy NOVOL została docenione i wyróżnione na tegorocznej II edycji Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych główną nagrodą Instytutu Biznesu Rodzinnego – Firma Rodzinna Roku, za wyjątkową postawę i wyróżniający wkład w promowanie oraz wykorzystywanie odpowiedzialności społecznej w swoim przedsiębiorstwie. Firma NOVOL jako kreatorzy wartości biznesowych i społecznych, zostali wyróżnieni za swoją działalność na rzecz społeczeństwa także przez inne organizacje; została laureatem konkursu Przedsiębiorca Roku, organizowanego przez Ernst & Young oraz uhonorowana prestiżową Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP, przyznaną w kategorii ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu. Jest to piękny przykład, jak firma rodzinna, która swoim działaniem ofiaruje dużo dobroci społeczeństwu, może osiągać własne cele i skutecznie realizować misję swojej firmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *