Metodologia

„Kody wartości, czyli jak skutecznie przejść sukcesję w firmie rodzinnej”

Metodologia Kody Wartości Adrianna LewandowskaKreowanie wielopokoleniowej przyszłości wymaga odwagi, zaufania i jasnych decyzji. Odwagi myślenia o zmianach, zaufania w siłę rodziny i decyzji, które wzmacniają wartość biznesu rodzinnego. Jako pierwsza w Polsce firma doradcza, od 2006 r. koncentrujemy się na rynku przedsiębiorstw rodzinnych. Towarzysząc właścicielom firm rodzinnych w procesie kreowania strategii rozwoju – a w tym strategii sukcesyjnej – każdorazowo doświadczamy, jak ważne jest, by obie generacje opierały ją na spójnych wartościach.

Zainicjowaliśmy projekt „Kody wartości – efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych” z myślą o przedsiębiorstwach rodzinnych, które stoją przed trudnymi zmianami sukcesyjnymi. Pracując nad strategiami rozwoju firm rodzinnych, często szukamy tych wyróżników, dzięki którym takie zmiany są skuteczniejsze i budują potencjał organizacji na wiele dziesiątek lat.

Audiobook Kody WartościTym potencjałem są WSPÓLNE WARTOŚCI, które choć najczęściej „zakodowane” tworzą swoiste DNA przedsiębiorstwa. Ogólnoświatowe badania wskazują, że pracownicy przedsiębiorstw odnoszących wieloletnie sukcesy rynkowe opierają swoje bieżące decyzje i zachowania na wartościach, które przekazane zostały przez założycieli tych firm, przez ich liderów i są ważne jeszcze długo po ich odejściu. Dla takich firm najważniejsza jest kontynuacja tych wartości w kolejnych pokoleniach. Przez ten projekt chcemy pomóc właścicielom firm w „odkodowaniu” tego, co dla ich Rodzin i dla ich Firm najważniejsze, by można było przekazywać to – jako swoiste „dziedzictwo” kolejnym generacjom.

Nie umniejszając znaczenia kwestii prawnych, czy podatkowych w procesie sukcesji, w naszej pracy skupiliśmy się na tym wątku, który właściciele firm rodzinnych mogą zainicjować i przeprowadzić samodzielnie (przy pomocy moderatorów procesu).

Mamy nadzieję, że ta publikacja oraz dołączone do niej narzędzia spełnią swoje zadanie.

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Lider Merytoryczny Projektu

“Kody wartości – efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych”

sukcesja

Najbardziej charakterystyczną cechą firm rodzinnych jest to, że splatają się w nich dwa światy:
Logo Lewandowska i Partnerzy

BIZNES & RODZINA

Logika obu systemów jest zupełnie odmienna: w kochającej się rodzinie członkowie opierają się na miłości,
szacunku, wzajemnej tolerancji, a miarą efektywności jest szczęście każdego z nich.W biznesie zaś podejmowane
działania podlegają kalkulacji, a kategorią weryfikującą zdolność systemu jest umiejętność generowania
zysków i zwiększania wartości przedsiębiorstwa.
Te dwa tak odmienne systemy zależności w rodzinie i firmie zawsze wzajemnie na siebie oddziałują. Może to być ogromną siłą twojej firmy, ale też zagrożeniem dla niej.

sukcesja

 Zaloguj się, aby pobrać 

sukcesja

Spośród wszystkich kryzysów, jakie mogą dotknąć przedsiębiorstwo i rodzinę, kryzys sukcesyjny jest tym nieuniknionym. I tym, którego przebieg można dokładnie zaplanować. Na całym świecie znajdziemy podręczniki i doradców zajmujących się tematem sukcesji. Jest wiele sposobów, na jakie możemy szukać wsparcia. Wśród nich projekt „Kody wartości — efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych” zajmuje szczególne miejsce. W mojej dotychczasowej karierze nie spotkałem się jeszcze z narzędziem, które w tak precyzyjny sposób skupiałoby
całe istniejące know how, które łączyłoby wiedzę tylu dyscyplin, a przy tym było tak wyczerpującą odpowiedzią na potrzeby małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Projekt Kody Wartości to nie tylko ten podręcznik. Dzięki kwestionariuszom, testom oraz zastosowaniu różnego rodzaju mediów oraz elementów interaktywnych jest swoistą „instrukcją samodzielności”, jakiej próżno szukać gdziekolwiek indziej na świecie.

Adrianna Lewandowska i stworzony przez nią zespół mają szansę na to, by wyznaczyć nowe standardy
dla przedsiębiorców rodzinnych i ich doradców — nie tylko w Polsce.

Prof. Peter May
właściciel INTES Beratung,
dyrektor Family Business Network Niemcy

Spis rozdziałów

1. Czym tak naprawdę zarządzasz — czyli o specyfice firmy rodzinnej

2. Wartości jako podstawa generacyjnych strategii biznesu

3. Zrozumieć wyzwanie — czym jest sukcesja?

4. 7 milowych kroków w procesie sukcesji

5. Wyposażenie na drogę (kluczowe czynniki sukcesu)

6. Słowem podsumowania

7. ANEKS — Studia przypadków — ku pokrzepieniu serc