brak komentarzy

Czy firma może być za stara, żeby upaść ?

Ten artykuł został oznaczony:

Kongo Gumi – Firma budująca świątynie

 

Aby zbudować wielopokoleniowy biznes rodzinny, który będzie trwał przez lata, nie wystarczy dobry produkt, odpowiednia strategia czy dobre zarządzanie. Trzeba jeszcze zgranej rodziny, która będzie chciała przekazywać z pokolenia na pokolenie odpowiednie wartości, tak aby sfera rodziny i biznesu uzupełniała się nawzajem.

Gdy spojrzymy na ranking najstarszych firm na świecie, na 10 biznesów aż 7 pochodzi z Japonii, gdzie rodzina stanowi niezwykle ważny element kultury.

Tabela: Najstarsze przedsiębiorstwa świata

 

 

578 Kongō Gumi Japan Construction [4][5][6]
705 Nishiyama Onsen Keiunkan Japan Hotel [7][8]
717 Koman Japan Hotel [8][9]
718 Hoshi Ryokan Japan Hotel [8][9][10][11][12][13]
760 TECH Kaihatsu Japan Machinery [14]
771 Genda Shigyo Japan Paper bags [15]
803 Stiftskeller St. Peter Austria Restaurant [16][17][18]
862 Staffelter Hof Germany Wine [19][20]
885 Tanaka-Iga Japan Religious goods [9][18]
900 Sean’s Bar Ireland Pub [21][22][23]

 

Powyższy ranking na pierwszym miejscu pokazuje firmę Kongo Gumi, która niestety nie jest już rodzinna. Upadła w 2005 roku, choć prowadziła działalność nieprzerwanie od 578 roku n.e.(!). Obecnie jest w rękach grupy budowlanej Takamatsu.

Historia tej firmy rodzinnej rozpoczęła się, gdy przodek rodziny Kongo został sprowadzony do Japonii z Korei przez księcia Shotoku. Miał wybudować świątynie Shitennoji, czyli Świątynię Czterech Niebiańskich Strażników Buddy. Świątynia stoi do dzisiejszego dnia, a rodzina od tamtej pory zaczęła specjalizować się w budowaniu świątyń. Rodzinny biznes przetrwał w tej branży aż do XIX stulecia, kiedy to właściciele utracili rządowe subsydia i po raz pierwszy weszła w branżę budynków komercyjnych.

Klucz do sukcesu

Rodzina Kongo włożyła wiele pracy i wysiłku w sukcesję i wewnętrzną organizację firmy. Ostatnim prezesem był Masakazu Kongo – 40. członek rodziny, w którego rękach spoczywał biznes. W wywiadach podkreślał wielki wpływ sposobu wyboru sukcesora na długowieczność firmy, np.:

  • Zawsze wybierano członka rodziny, który cieszył się najlepszym zdrowiem, charakteryzował się odpowiedzialnością i talentem do pracy
  • Gdy firmę przekazywano zięciom, zawsze musieli przyjąć nazwisko rodowe żony przed objęciem sterów.

Jeśli więc chcesz, aby Twoja firma rodzinna trwała przez pokolenia, to historia Kongo Gumi mówi, że należy mieszać elementy konserwatyzmu i elastyczności. Trwaj w jednej branży przez lata oraz nie ograniczaj się w sukcesji do zasady pierworództwa. Bierz pod uwagę inne czynniki, na sukcesora wybieraj najlepszych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *